Doğarken Ölmek mi?? – “Coup D’etat” Analizi!

Tekrar Merhabalar 🙂

Bildiğiniz üzere bugün BIGBANG’in lideri G-Dragon’un yeni klibi yayınlandı ve bu klip beklenildiği gibi normalin dışında bir klipti. Ben klibi izlemekte biraz geç kaldım aslında, ama izledikten sonra da bütün enerjim kaybolmuş gibi hissettirdi klip bana. GD’den yine akıllıca sözler ve yaratıcı bir klip bekliyordum açıkçası, ama bu klipte -belki sözlerin ve beatlerin çarpıcılığından dolayı- inanılmaz bir ruh çöküşü gördüm sanki. Bizlerin görüp de büyüsüne kapıldığı o şaaşalı dünyanın, aslında içerisindeki insanları ne derece bıktırdığı ve ne kadar acı verdiği klibin her bir sahnesinde anlatılmış. Tabi ki üstü kapalı bir biçimde, GD tarzıyla 🙂

Klip şarkımızın ismi “Coup d’etat”. Aynı zamanda albümün ismi de bu. Fransızca bir kelime, anlamıysa “Devrim”.

İsmini ilk duyduğumda gerçekten nasıl bir şarkı ve klip olacağını hayal edememiştim. Özellikle klip kısmında büyük beklentilerim vardı ama bu kadarını hiç beklemiyordum.
Klipte G-Dragon bize “ölümünü” anlatıyor. Evet yanlış duymadınız. Kendi ölümünü. G-Dragon olmaya çalışırken ölen Kwon Ji Yong’u…

Şarkının başlangıcında GD’den ilk duyduğumuz sözler
“This is my coup d’état” – yani “Bu benim devrimim”.

Sözler bize başta biraz ipucu verse de klibi izledikçe bu devrime sebep olan şeyler hakkında yavaş yavaş fikir sahibi oluyoruz. GD’nin neden bu devrime ihtiyaç duyduğuna da…

Klipte ilk gördüğümüz şey yıkık dökük, harabe olmuş bir yerde; güçsüz, yorgun hatta ayağa kalkamayan birisi. Etrafındaysa pek çok beton kalıntısı var gördüğünüz gibi.

1

Görüntü yaklaştıkça bu kişinin oldukça yaşlanmış birisi olduğunu düşünüyoruz, derisi buruş buruş bir halde çünkü.

2

Fakat görüntü daha da yaklaşınca gördüğümüz şey biraz daha şaşırtıcı.

3
Omzundaki dövmeden anlıyoruz ki bu güçsüz, yorgun, yaşlı adam G-Dragon’un ta kendisi.

G-Dragon’un ilk yaptırdığı dövmelerden biri “Too fast to live, too young to die” yani “Yaşamak için çok hızlı, ölmek için çok genç” dövmesidir. Burada enteresan olan nokta ise, dövmenin “yaşamak için çok hızlı” kısmı daha net görünse de “ölmek için çok genç” kısmı daha bulanık. Ordaki deri tabakası biraz daha kalınlaşmış sanki.

Burdan çıkarılabilecek anlam, GD’nin bir şeylerden dolayı fazlasıyla yorgun ve güçsüz düştüğü. Ya da Kwon Ji Yong’un mu demeliydim?

Daha sonra bu yorgun adam yavaşça yerdeki bir taşı kavramaya çalışıyor. Taşın renginin yerdeki taşlara oranla daha farklı olduğunu görüyoruz. Rengi kırmızıya daha yakın.

4 5

Kırmızı renk bu klipte büyük bir misyona sahip olmuş. Bildiğiniz gibi kırmızı renk tutkuyu ve bağlılığı temsil eder. Ayrıca sosyalizm kırmızı renk ile bağdaştırılır. Böylelikle klibin en sonundaki görüntüden sonra bu rengin klipteki başkaldırışı yani devrimi temsil ettiğini düşündüm ben.

Yaşlı adamın sahnesi geçtikten sonra G-Dragon’u kuyu gibi bir yerde görüyoruz. Üst kısmındaysa ordan oraya çarpan, sanki o duvarları yıkmaya çalışan ve klip boyunca hareket etmeye devam eden kocaman yuvarlak bir nesne asılı. GD sanki orada bir şeyleri bekliyor gibi.

6

Şimdi anlatacağım kısım beni klipte en çok sarsan kısım oldu. Bir mezar ve o mezara bakan küçük bir çocuk görüyoruz. Çocuğun sağ elinde kırmızı bir eldiven var.

7

Çocuğun tarafından baktığınız zaman, her ne kadar etraf harabe olsa da, mezar daha temiz ve atmosfer fazla korkunç değil.

8 10

Ama daha sonra kamera mezara dönünce karanlık, sisli bir havayla karşılaşıyoruz. O da ne? Mezarın üzerinde birisi ayakta duruyor. Tabi ki GD’den başkası değil. GD o mezarın üzerinde ne yapıyor ki acaba?

9

İşte şimdi söyleyeceğim kısma kadar bu küçük çocuğun kim olduğunu anlayamamıştım. Ama bu sahnede gördüğümüz üzere çocuğun sağ eline giydiği kırmızı eldivenin aynısı, GD’nin sağ elinde de var. Yani o çocuk GD’den başkası değil. GD’nin kendi ölümünü seyredişi anlatılıyor bizlere. Kendi mezarını seyredişi!!

13

Çocuk burada GD’nin bu sektöre atılmadan önceki masumiyetini anlatıyor aslında. GD’nin içindeki çocuk kalmaya çalışan Kwon Ji Yong’u… Sektöre atılmadan önce, geleceğine bakarken mezara bakıyor olsa bile, içinde taşıdığı umutları onun açısından baktığımızda görülen temiz atmosferden anlayabiliyoruz. 11

O çocuk hala umutlu, bir mezara bakarken bile…

Daha sonra G-Dragon’un doğuşuyla yavaş yavaş ölmeye başlayan Kwon Ji Yong’un hikayesi başlamış oluyor. Kırmızı elbiseli ve kırmızı şapkalar takan göz alıcı kadınların dans edişini görüyoruz bu kez. Kırmızı renkten anladığımız kadarıyla bu kadınlar GD’nin devrimini de başlatan sebeplerden biri.

14

Burdaki ince noktalardan biriyse, kadınların gözlerinin bağlı olması.

15

Hepimiz GD’nin kadınlar tarafından açık hedef olduğunu biliyoruz. Burda anlatılmak istenen de GD’yi öldüren etmenlerden ilki. Onun gerçek kimliğine karşı gözleri kapalı olan, Kwon Ji Yong’u görmeden sadece G-Dragon’a bakan, GD’yle gerçek kimliği için değil GD olduğu için ilgilenen kadınlar.

Bu kadınlar göründükten sonra, kuyudaki GD’yi görüyoruz yine. Üzerinde asılı olan şey duvarlara çarpmaya devam ediyor. Hızını hafif hafif arttırarak.

16

Ve kadınlar gözleri gerçeğe kapalı halde varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar hala.

17

İşte can alıcı sahne. GD’yi kalp hizasında büyük bir kan lekesi olan gömlekle görüyoruz. Ji Yong’un ölümü yavaş yavaş başlıyor artık.

18

Daha sonra GD’yi kapalı bir mekanda görüyoruz.

19

Kamera uzaklaştıkça net olarak görebildiğimiz tek şey GD’nin gözleri. Gözü dışında yüzünde görebildiğimiz bir detay yok.

20

Üstteki Tickets yazısından anladığımız kadarıyla GD’nin içinde bulunduğu mekan bir bilet satış gişesi.

Burdaki ince nokta ise gişenin yan tarafındaki yazı. Görüyorsunuz değil mi? “Shine A Light” yazıyor. Bu isim size tanıdık geldi mi??

21

GD 2009 yılında ilk solo albümü Heartbreaker’ı çıkarmış ve sonrasında ilk solo konserlerini vermeye başlamıştı. Bu konser turunu ise “Shine a Light” şeklinde isimlendirmişti. Demek ki GD’nin ölümü o zamanda yaşadıklarıyla devam ediyor.

Gözünün dışında fazla detay göremeyişimizin bir diğer sebebi ise, insanların ona tek taraflı bakış açıları olsa gerek. Kwon Ji Yong’u görmeden sadece G-Dragon’a bakan insanlar…

Gişenin içindeyse mikrofonlar ve kayıt cihazları olduğunu görüyoruz. GD müzikle ilgilenmeye devam ediyor. Albüm yapıyor, konserler veriyor. Gişenin dışında ise bazı silüetler var. Gişenin duvarlarına dayanan ve içeriye girmeye çalışan hayranların bir kısmı. Orada bile GD’yi gözlemlemeye ve hayatına dahil olmaya çalışıyorlar.

22 23

Tüm bunlar olurken kuyudaki duvarlar darbe almaya devam ediyor. Bir şeylerin zamanı yaklaşıyor sanki, ne dersiniz?

26

Daha sonra GD’yi farklı bir yerde görüyoruz. Bir ağacın gövdesine yaslanıyor. Fakat arkada bir iskelet var. Kuru kafa detayını gördünüz değil mi? Bu detay bize ölümü tekrar hatırlatıyor.

27
Orada bir kadın var. Kim olduğunu göremiyoruz fakat havadan yağan kara benzer toz kütlelerinden korunmak için bir şemsiye taşıyor bu kadın. Elindeyse bir testere var. İlginç değil mi?

28

Daha sonra bu görüntüye GD de giriyor. Ama kadının yanında değil, ondan uzakta. Olduğu yerde kalmaya devam ediyor.

29

Görüntü uzaklaştıkça GD’nin yaslandığı ağacı daha net farketmeye başlıyoruz. Yabancı fanların söylediklerine göre bu ağaç Trabzon hurması dediğimiz meyvenin ağacıymış. Trabzon hurması ise dönüşümü simgeliyormuş normalde. Bazı yabancı fanlar da ağacın elma ağacı olduğunu söylüyorlar. Elma GD’nin ilk solo albümü Heartbreaker’ın simgelerinden biriydi. Üstelik yukarıdaki resimde, gişenin üzerinde yazan “Shine a Light” yazısı bizlere Heartbreaker zamanlarını hatırlattı. Eğer bu ağaç da elma ağacıysa, GD’nin Heartbreaker zamanlarında başlayan enerjisinin ve önüne serilen o büyülü dünyanın sözde büyüsünün yavaş yavaş ölüyor olduğunu söyleyebiliriz. Neden mi?
Ağaçta hala biraz meyve var, ama meyvelerin çoğu yerlere dökülmüş bile. Nedeni çok açık. Ağaç ölmeye başlıyor çünkü.

30
GD’nin yaslandığı ağaç ölüyor!!! Ne dersiniz? Siz de benim gibi o ağacın Kwon Ji Yong olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Havadan toz yağmaya devam ediyor. Fakat GD neden o kadından ayrı durmaya devam ediyor? O kadın kim?

31

Kadın GD’nin yani Kwon Ji Yong’un sevdiği kadını temsil ediyor. Gerçek aşkını. Fakat Kwon Ji Yong üstlendiği G-Dragon kimliği nedeniyle gerçek aşkına yaklaşamıyor. Onu uzakta tutmaya devam ediyor. Kadının elindeki şemsiyeden anlıyoruz ki, GD ondan uzak duruyor- çünkü onu korumak istiyor. Onu, ondan uzak durarak koruyor yani. Peki ya kadının diğer elindeki testere? Testereler ölen ağaçları budayarak canlı kalmalarını sağlamak için kullanılır. Ölen ağaca, yani GD olmaya başladıktan sonra ölmeye başlayan Kwon Ji Yong’a uzaktan da olsa yardım etmeye çalışıyor bu kadın. Aslında ikisi de birbirinden uzak durarak birbirlerini korumaya çalışıyorlar. Belli ki bu tek taraflı bir sevgi değil ve bu kadın aslında diğerleri gibi değil, Kwon Ji Yong’u görebilen biri. Buna rağmen G-Dragon yüzünden Kwon Ji Yong’dan uzak durmak zorunda.

Daha dikkatli bakarsak arka tarafta bu kadın ile aynı kıyafetleri giymiş ve aynı şemsiyeden taşıyan birini daha görüyoruz. Bana kalırsa bu durum, bahsettiğimiz kadının hem Ji Yong’u hem de GD’yi aynı anda kabullenen birisi olmasından kaynaklanıyor. Yani o başka bir kadın değil, aynı kadının yansıması. Fakat kadın GD’yi de Kwon Ji Yong’u da sevip kabullenebilen birisi olduğundan, bu durum aynı kadının çift görüntüsüyle nitelendirilmiş. Birisi Kwon Ji Yong için, diğeriyse G-Dragon için.

Bir sonraki sahnede kazanlarda kaynayan paralar olduğunu görüyoruz.

32 33

Zamanla, G-Dragon’un popülerliği artıyor ve Kwon Ji Yong zamanla daha çok para kazanarak daha hızlı bir şekilde G-Dragon’a dönüşmeye devam ediyor.

Burada GD’nin elinde gördüğümüz dövmedeki dolar işareti de temayı tamamlamış.

34

Bütün o paralar fokurdarken GD olduğu yerde oturmaya devam ediyor. Yani arka planda sessiz sakin duran bir GD olduğunu görüyoruz. Buradaki GD müzikle uğraşan ve müzikten para kazanan GD. Müzik onun en iyi olduğu şey, bu yüzden de çok çabalamasına gerek yok. Sakince ve huzurla müziğini yaparak para kazanmaya devam ediyor. Ayrıca para dolu kazanlarla ilgilenmeyişi hatta onlara sırtını dönüşü, umursadığı şeyin para olmadığını ve sadece müzikle ilgilenmek istediğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

35 36

Fakat hala rahatsız olduğu bir şeyler var sanki. Şu ifade fazlasıyla korku, öfke, endişe ve acı taşıyor gibi.

37

Daha sonra GD’yi başka bir odada görüyoruz. Bir kulis odasında, etrafında pek çok koyu renkli kıyafet var. Dağınık bir oda. Az önceki sakin GD gitmiş, yerine daha çılgın daha marjinal bir GD gelmiş. Demek ki GD müzikle uğraşırkenki sakinliğiyle gerçek kimliğine daha yakın birisi. Ama sahnede çılgınca tavırlara sahip, fırtınalar koparan bir GD var. Bu aslında bir imaj. GD aslında o kadar marjinal biri değil yani.

38 39 40

Ayrıca tepesindeki kocaman yuvarlak şeyi gördünüz mü? Tanıdık geldi mi? 🙂

41

Kuyuda etrafa çarpmaya devam eden şeyle aynı olabilir mi ? 🙂

42

Hemen ardından GD’yi üzerinde bir yüz şekli çizili duvarın önünde görüyoruz. GD’nin gözleri siyah bir bantla kapatılmış. Duvardaki yüz ise ağlıyor. Siyah bir göz yaşı akıyor o yüzden.
Arkada çizili olan ve göz yaşı döken şekil Kwon Ji Yong’un kendisi. Gözleri kapalı halde ayakta duran ise G-Dragon. Dünya G-Dragon’u tanımaya başladıkça, insanların gördüğü tek şey GD. Hatta belki de zaman zaman GD bile insanların bu tavrı nedeniyle Kwon Ji Yong’u görmezden geliyor. Ona sırtını dönüyor. Kwon Ji Yong ise bu durumda bile ona bakmaya, onu gözlemeye devam ediyor. Fakat bütün bunlardan en çok incinen, en çok yara alan Kwon Ji Yong’dan başkası değil. Göz yaşından bunu anlıyoruz.

43

Bu sahne geçtikten sonra, GD’yi yüzünde kar maskesine benzer siyah bir ninja maskesiyle görüyoruz. Arkadaki şekillerinse ağızları yok farkındaysanız. Bana kalırsa burda hem arka plandaki ağızsız yüzler hem de ninja maskesi takan kişi – Kwon Ji Yong’un ta kendisi.

44

GD daha önce bazı skandallara karıştı, ayrıca farklı bir imajı olduğu için insanlar onu hep eleştirdi. Durumu düzeltmek için açıklamalar yapsa bile insanlar onu acımasızca eleştirmeye devam ettiler. Açıkladığı şeylerle bile onu yaralamaya çalışanlar oldu. Bu yüzden arkadaki şekillerin ağzı yok. Çünkü bütün bunlar olurken susan, hiç konuşmayan, sadece etrafı izleyen Kwon Ji Yong’tu. Fakat en sonunda o da bir şeyler yapmak istedi ve kabuğundan yavaş yavaş sıyrıldı.

Bir önceki resimde GD’nin bütün yüzünü görüyorduk- gözleri hariç. Bu sefer de Kwon Ji Yong’un taktığı ninja maskesi nedeniyle yüzünde görebildiğimiz tek yer gözleri. Çok açık değil mi?

Kwon Ji Yong ve G-Dragon birbirlerini tamamlıyorlar. Onları ayrı düşünmek mümkün değil, çünkü onlar zaten aynı kişi. Onları ayrı ayrı görenler sadece bu renkli hayatın büyüsüne kapılmış insanlar. Öyle ki, bu tür insanlar yüzünden zaman zaman GD bile Kwon Ji Yong’a gözünü kapatmış, ama Kwon Ji Yong her zaman olanı biteni izlemeye devam etmiş ve artık GD için bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini düşünüyor. Klibi izleyenler bu ninja maskeli Ji Yong’un elinde bir taşı yuvarlayıp durduğunu görürler. Bir taş!! Acaba klibin başındaki yorgun Ji Yong’un elindeki taşa benzer bir şey olabilir mi? 🙂

44

45 46

Taşı bir elinden öbürüne atıp atıp duruyor 🙂

Ve geldik Kwon Ji Yong’un ölümüne sebep olan bir başka nedene. Medya! O sadece G-Dragon olduğu için, hakkında yapılacak her habere altın gözüyle bakan, bu yüzden yaralayıcı haberler yapmaktan da kaçınmayan, gözleri Kwon Ji Yong’a kapalı olan medya.

47

Herkes G-Dragon’un haberini yapmak için birbiriyle yarışıyor ama üzücü olan şey hepsinin gözlerinin siyah bantlarla kapalı olması. Onlar da Ji Yong’u göremiyorlar. Yaptıkları haberler Ji Yong’a ne kadar hasar verir farkında bile değiller.

53

Böylece G-Dragon yavaş yavaş ölüyor. Onu yerde uzanmış bir halde görüyoruz. Ağız kısmında sanki bir oksijen maskesi var. Fakat bu maskenin rengi de siyah. Ayrıca etrafında siyah kargalar uçuşuyor. Karga dedikoduyu, kıskançlığı ve bazı kültürlerde ölümü simgeliyormuş.

48

Medya G-Dragon için gözleri kapalı şekilde haberler yapmaya devam ettikçe, GD ölmeye devam ediyor.

49 50

Sonradan ilginç bir şeye rastlıyoruz.

51

Aaaa o da ne? Gaz maskesi sandığımız şey, aslında bir kuş gagasıymış hatta belki de bir karga gagası. Karga ölümü simgeliyordu değil mi??? GD’nin kendisi de yavaş yavaş öldüğünü farketmiş oluyor böylece.

Yerde yatan GD’yi ilk gördüğümde yerdeki beyaz şekillere odaklanmış ama ne olduklarını anlayamamıştım. Sonradan anladım ki aslında beyaz şekillere değil, siyah şekillere odaklanmak gerekiyormuş. Bakın, ağzını açmış bekleyen yırtıcı hayvan sembolleri var. İlginç görünüyor değil mi?

52

Veee geldik yine ilginç kısımlardan birine daha. Beyaz maskeler! Bu maskeleri bütün VIP’ler ilk görüşte tanımıştır. GD’nin ilk solo albümü olan Heartbreaker’ın sembolü olan maskenin ta kendisi. Ayrıca bu maskeler o zaman GD’nin yüzünü simgeliyordu bizlere.

54

Sahnenin devamında garip bir görüntü ile karşılaşıyoruz.

55 56 57 58
Bu kar beyazı maskelerden siyah göz yaşları aktığını görüyoruz. Tek bir göz yaşı, aşağıya düştükçe diğer beyaz maskeleri de siyaha boyamaya başlıyor. Burda anlatılmaya çalışılan şey, GD’nin aldığı ilk darbeden sonra insanların onu mimlemesi ve bu yüzden sürekli olarak eleştirmeye devam etmesi. GD iyi şeyler yapsa bile eleştiren pek çok insan oluyor. Çünkü insanlar önyargılı, en başta yaptığı ufacık bir hatadan dolayı onu cezalandırıyorlar ve içten içe iyi biri olduğuna dair inançları yok. Tek bir hata yüzünden yaptığı onca güzel şeyi silip atıyorlar. Bu böyle devam ettikçe, G-Dragon içten içe tutunmaya çalıştığı dayanakları da bir bir kaybediyor. Başka bir bakış açısıyla yine başa dönmüş olduk yani. Tek bir siyah göz yaşı bütün maskeleri siyaha boyadı. Tek bir hamle, GD’nin tutunduğu dayanakları bir bir kaybetmesine sebep oldu.

Peki neden siyah gözyaşı? Bu gözyaşı nerden geliyor?

59 60

İşte sebebi bu. Bizlerin hep enerjik, capcanlı gördüğü GD aslında bizlere sadece bu şekilde görünmeye çalışan, bu yüzden de yüzüne beyaz bir maske yerleştiren; ama içten içe pek çok hayal kırıklığı, korku, endişe yaşayan ve bu yüzden ruhu kapkara olmaya başlamış GD’nin ta kendisi. Biz onun yaşadığı hiçbir şeyin farkında değiliz aslında. Üzüldüğünü, endişelendiğini biliyoruz ama o bize hep güçlü duran GD’yi göstermeye devam ediyor. Bizse içten içe ne kadar büyük hayal kırıklıkları yaşadığını tahmin bile edemiyoruz halbuki.

61

Bu haldeyken bile, GD’nin ağzında altın dişler olduğunu görüyoruz. Yani ne yaşarsa yaşasın, popülaritesi yine de sönmüyor. Belki manevi anlamda güç kaybediyor ama yaptığı şeyler ona maddi anlamda kazanç sağlamaya devam ediyor. Ayrıca bu altın dişleri söylediği tek bir sözle bile fazlasıyla para kazabileceği şeklinde de algılayabiliriz. Zaten sözlerde “I earn money with my teeth” diye bir kısım var. “Dişlerimle de para kazanırım ben” diyor GD bize. Bu sözler de klipte bu şekilde sembolize edilmiş.

Daha sonra yüzü kapkara olan GD’yi ayakta görüyoruz. Ayaklarının altındaysa siyah bir su birikintisi var. Belli ki beyaz maskelerden akan siyah gözyaşları sebep olmuş bu birikintiye. GD her ne kadar siyah bir birikintinin üzerinde duruyor olsa da, o beyaz maskelere sırtı dönük. Kısacası GD o maskeleri ilk kullandığı zamanlara yani Heartbreaker zamanlarına sırtını dönüyor. Neden mi? Bütün bu dedikodular ve skandallar Heartbreaker zamanlarında başladı çünkü. Aslında GD’nin sırtını döndüğü şey Heartbreaker albümü falan değil. Sadece o zamanki hayal kırıklıklarına ve yaşadığı acılara sırtını dönüyor. İçi ve ruhu kararsa da, kapkara bir birikintinin üzerinde duruyor olsa da, hala ayakta. Hala bir şeylerden güç almaya çalışıyor.

62

Ve daha sonra… “Bu benim devrimim” sözlerini duyduğumuz anda beyaz maskeyi tek bir hamlede kırıyor GD.

63

Maskeyi kırar kırmaz bir başka GD ile karşılaşıyoruz. Bir yıkıntıya doğru yürüyor. Az önce kırdığı maskenin heykelini görüyoruz bu sefer. O da kırık bir halde. GD o heykele doğru ilerlemeye devam ediyor.

64

Tam da bu anda, yaşlı ve güçsüz olarak gördüğümüz Ji Yong ayağa kalkmaya başlıyor.

65

Kuyudaki GD ise bir şeylerin zamanı geldiğinin farkında sanki. Beklemeye devam ediyor.

66

Yorgun ve güçsüz olan Ji Yong, elini yavaşça kaldırıyor. Kavradığı taşı sıkıca tutmaya devam ederek…

67 70

Kırık heykele bakan GD’nin daha önceki GD’den daha farklı olduğunu görüyoruz. Maskelerin olduğu yerdeki GD gibi yüzü siyah değil, ya da kuyudaki GD gibi uzun saçlı değil. Başka bir GD çıkıyor meydana sanki. Kısa saçlı, daha derli toplu bir görünüşe sahip bu kez. Bana kalırsa burda gördüğümüz GD, Kwon Ji Yong’un G-Dragon’a hapsolmuş ruhu. GD o maskeyi kırdığı an yani yaşadığı bütün acıları geride bırakmaya karar verdiği an, içindeki Kwon Ji Yong’a ait kurtulmayı bekleyen ruh tekrar açığa çıkıyor. Cehennemden kurtulmak isteyen ama cenneti henüz bulamamış biri. Şimdilik Araf’ta bekliyor sadece…

712

Ayrıca burda bir noktaya dikkat! Klibin başında yerde kıvrılan Ji Yong’un eline bir taş aldığını ve o taşın renginin daha farklı olduğunu söylemiştim. Taşta farklı bir kızıllık vardı. Ne dersiniz? Yeni GD’mizin ortaya çıktığı yerdeki kırık heykelin parçalarından biri olabilir mi o taş? Renk olarak pek bir uyuyor da 🙂 🙂

Demek ki GD yüzündeki o beyaz maskeyi çıkarıp atmaya karar verdiği an Kwon Ji Yong’un tekrar dirilişi başlamış. Hem o maske kırıldığı anda ortaya çıkan ve Kwon Ji Yong’un ruhunu simgeleyen yeni GD, hem de maskeyi sembolize eden heykelden kopan bir parça taşla klibin sonrasında bir şeyler yapmaya çalışan yorgun ve güçsüz Ji Yong bize bunu anlatıyor.

Devamında yorgun ve güçsüz Kwon Ji Yong elindeki taşı fırlatmaya hazırlanıyor. Onun da gözleri kapalı. Bence bunun sebebi, o taşı attıktan sonra neler olacağını henüz bilememesi. İlerisini göremiyor henüz. Ama o taşı atmak zorunda. Başka türlü o anki halinden kurtulamayacak çünkü. Taş burdaki devrimin en büyük parçalarından biri. Yeni çağı başlatacak olan şey.

74

69 72

Ji Yong bu riski alıyor ve taşı fırlatıyor.

73
O sırada yeni GD’miz de olduğu yerde beklemede…

77

Kuyudaki GD ise artık zamanın geldiğini biliyor. Artık değişim zamanı. GD’nin devriminin vakti geldi.

75

Sonrasındaki sahnede, taş Ji Yong’un elinden fırlıyor ve o yıkılmaz gibi görünen duvar, taşın darbesiyle parçalanmaya başlıyor. Ve yeniden “Bu benim devrimim” sözlerini duyuyoruz bu kısımda.

76

Peki bu duvar neyin duvarı?

Bu duvar aslında GD’yi çevreleyen kuyunun duvarı. Klibin ilk sahnesinde yerdeki adamı gördüğümüz zaman onun hemen arkasında bu duvarın olduğunu farkediyoruz. Duvar bu adamın arkasında göründükten hemen sonra sahne geçişiyle kuyunun içini görüyoruz.

1 2

Ayrıca kuyudaki GD’yi gördüğümüz sahnelerde, kuyunun en baş tarafında gökyüzünden gelen beyaz ışığı farkediyorduk.

66

Yorgun Kwon Ji Yong’un olduğu yerde hava karanlık ve puslu olabilir, ama bir sonraki sahnede taşın parçalamaya başladığı duvardan gelen ışığa bakın. O kadar karanlık bir yerde, duvara taş atılınca ışığın gelebilmesi için ancak ışığı gören bir duvara vurmanız gerek.

80 81

3

Demek ki GD’nin kuyunun içinde beklediği şey, Kwon Ji Yong’un onu kurtarmasıymış. Nitekim Kwon Ji Yong, GD’yi hapsolduğu o kuyudan kurtarmış oluyor böylece.

Bu çıkan beyaz ışık da umudu, gücü ve parlak geleceği simgeliyor. Tam bu anda tekrar “Bu benim devrimim” sözlerini duymaya devam ediyoruz.

En başında yıkık dökük, harabe gibi yerde güçsüz şekilde duran Kwon Ji Yong, aslında klip boyunca anlatılan bütün herşeyi yaşadıktan sonra o hale gelmiş. Olduğu yerde etrafında duran onca kalıntı ise yaşadığı şeylerden sonra enkaz haline gelen ruhu. Tekrar ayağa kalkabilmek ve daha aydınlık zamanlara kavuşabilmek için yerdeki enkazdan bir taş alıyor. Yani eski gücüne sahip olmak için enkaz haline gelmiş ruhunu kullanıyor kısacası. Ne yaşarsa yaşasın, ne kadar darbe alırsa alsın, yine de bir şekilde içindeki Kwon Ji Yong’a ulaşmayı başarıyor ve bu şekilde o yorgun Kwon Ji Yong ayağa kalkma gücünü kendinde buluyor. Bunun sonucunda da Kwon Ji Yong, G-Dragon’a -tekrar- temiz bir yol açıyor.

Kısacası GD küllerinden tekrar doğuyor.

En sonunda da GD’yi tekrar bir ninja maskesi takarken görüyoruz. Fakat bu kez maskenin rengi kırmızı.

82

GD de baştan sona kırmızı bir kıyafet içinde ve arkada dalgalanan kırmızı bayraklar var. Ayrıca vücudunda görebildiğimiz tek yer gözleri. Klip boyunca gösterilen gözleri kapalı insanlardan ve siyah göz yaşı döken yüz şeklinin önünde durmuş gözleri kapalı GD’den sonra, sadece gözleri açık olan GD’yi görmek; aslında G-Dragon’un Kwon Ji Yong’la tekrar bütünleştiği ve bundan sonra hiç kimse Kwon Ji Yong’u göremese bile, onun görmeye devam edeceği anlamına geliyor olabilir.

Dikkat çekici bir başka ayrıntı da şu. Klip boyunca hep karanlık bir atmosfer ve genellikle koyu renkler hakim olsa da, en sonunda arka fon bembeyaz 🙂

83 84
Devrim tamamlandı. GD, ruhsal olarak onca çöküntü yaşasa da, hatta bize bunları “ölüm” olarak anlatsa da, tekrar güçlenip hayata dönmeyi başardı.

Klibin en sonunda kırmızı fonda beyaz bir sembol görüyoruz. Hepimiz bunu ilk başta barış işaretine benzetsek de aslında bu barış işaretinden biraz farklıydı. Alttaki resimde soldaki işaret barış işareti, sağdaki ise GD’nin klibin en sonunda kullandığı sembol.

black-peace-sign-horz

Klipte kullanılan sembolde bir çizgi eksik görüyorsunuz değil mi?

Burdaki bilmeceyi ben de ilk başta çözememiştim ama sağolsun yabancı VIP’ler bu konuda bana ışık tuttular. Bakın bakalım GD’nin klipte kullandığı sembolden ne çıkıyor?

bbb

Eveeet gerçekten çok akıllıca. GD belki de huzurunu henüz tam olarak tamamlayamadı, hala bir çizgi eksik. Ama en azından ulaşmak için çabalıyor.

G-Dragon klibin her köşesinde aklını kullanmaya devam etmiş. Helal sana 🙂

GD’nin ve BIGBANG’in her şarkısının ve her klibinin mutlaka bir anlamı olduğunu düşünürüm. Ama bu klip bende çok hüzünlü bir havaya sebep oldu. Yani en sonunda GD’yi güçlenmiş bir şekilde gördük ama nedense, GD’nin bizlere iç dünyasını bu denli açtığı bir klipten sonra üzülmemek elde değil. Özellikle de tema olarak “ölüm”ün seçildiği bir klip.

Gerçekten üzücü…

Yine de klibin sonundaki görüntülerden güç almaya ve hem GD’yi hem de BIGBANG’i destekleyip, onlara da güç vermeye devam edelim, olur mu?

*Not: İngilizcesi olanlar şuraya tıklarlarsa daha önce yapılmış olan İngilizce analizi de bulabilirler 🙂

Reklamlar

17 thoughts on “Doğarken Ölmek mi?? – “Coup D’etat” Analizi!

 1. Reblogged this on kaktuzs and commented:
  Hayatım boyunca hiçbir müzik klibini böyle bir açıdan izlediğimi sanmıyorum. Salute!!

 2. Sabahtan beri kaç kere klibi izledim bilmiyorum.Hiç bu yönden bakmamıştım.Her kareyi harika açıklamışsın gerçekten.Sen gerçek bir VIP sin:)
  Klip gerçekten çok farklı.Daha eğlenceli birşeyler gelir diye düşünüyordum.Ama buda harika tabi.Yine farklılığını ve zekasını göstermiş GD.
  Gerçekten güzel yazıyorsun.Umarım daha sık yazılar paylaşırsın.Teşekkürler emeğin için:)

 3. Gerçekten benim için de etkileyici bir yazı oldu.kalemine sağlık bunu düşünüp yazan beynine sağlık ne diyim yazılarını takip ediyorum değer görmeyi cok hak ediyosun bunları bizimle paylaştığın için teşekkürler!:)

 4. çok güzel yorumlamışsın biraz fark edilse de inceliğiyle anlattığın için teşekkür ederim anlamlarının bunun kadar derin olduğunu anlamamıştım 😀

 5. Ne diyebilirm ki…. okurken GD ye şaşırmaktan çok sana şaşırdım şahane bi bakış analizi ve mükemmel anlatmışsın açıkcası tamamen farklı bir boyut atlamış olduk eline emeğine sağlık… 🙂

 6. Ohaaa Ohaaa 😮 diyorum başka bişe demiyorum gerçekten … Hiç bir İdol’ün böyle bir klibini görmemiştim, İlkkez böyle bişeyle karşılaştım. Bende koyu bir V.I.P’yim, hatta GD’nin klipte birşeyler anlatmak istediğini anladım, ama bu tür şeyler anlatmak istediğini hiç anlıyamamıştım.
  Bize bu konuyu çok açık bir şekilde açıklayan arkadaşımıza gerçekten teşekkür ederim 🙂
  Herşeye karşı, Diren GD ^^ Sen benim JiYong’umsun ❤ ^^ :))

 7. Ya benim anlamadığım bişey var. İyi herşey güzel de neden en son sahnede kırmızı bayrakların önünde eliyle aşağıda üçgen işareti yapıyo?? Acaba bağlı olduğu tarikat yani illuminati mi başardı bu doğuşunu? Ama bunu onlar başardı diyelim. İçindeki Kwon Ji Yong’u öldüren de İlluminati. Onun maske takmasını isteyip, Kwon Ji Young’u kapatıp G-Dragon olmasını isteyen de onlar. Bi açıklarmısınız acaba lütfen?

  • Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, illuminati dediğimiz örgütlenme sandığımızdan daha derinse bizim bilgimiz dahilinde olan her şey aslında doğruluğu kesin olmayan şeyler çünkü böyle büyük bir örgütlenmenin “gerçek” olanları dış dünyaya aktaracağını hiç sanmıyorum. Kişisel anlamda illuminatiyi araştırmış ya da üzerine kafa yormuş biri değilim çünkü benim kendi ideolojim ve inancım belli, başka örgütlenmeleri inceleyecek vaktim varsa o vakti kendi ideolojim üzerinde kafa patlatmaya yeğlerim. Dolayısıyla illuminati hakkında çok derin bilgi sahibi değilim. Ama denk gelip okuduğum kadarıyla söyleyebilirim ki, eğer bu olayı derinlemesine incelersek Kpop sektöründe buna bulaşmamış bir Allah’ın kulu kalmaz. Çünkü Amerikan popun ve Kpopun tamamıyla onların kontrolünde olduğu düşünülüyor. Amerikalı büyük starların habire Kpop gruplarıyla yaptığı ortak çalışmalardan da bunu anlamak mümkün zaten. Hatta bu olayı çok uzaklarda aramamak gerek- ülkemizde bile emareleri var. Fakat dediğim noktaya gelirsek, illuminati benim benimsediğim bir örgüt değil. Dolayısıyla onların üzerine araştırma yapıp vakit harcamak yerine, kendi inançlarım ve ideolojim hakkında vakit harcamak bana daha uygunmuş gibi geliyor. Ben yalnızca müzik dinleyen, müziği hayatına oturtmuş biriyim. Çoğumuz öyleyiz aslında. Dolayısıyla beni yalnızca dinlediğim müzik ilgilendirir, ideolojiler değil.

   İstediğiniz cevabı verememiş olabilirim, ama benim verebileceğim tek cevap bu.

   Teşekkürler.

 8. müthiş analiz ya hiç düşünmemiştim çok zekice ve sıkılmadan okudum … zaten hep gd gd diye bahsedılıor biride jiyong demzmi arkdasım .ama o herk ikisi … zor olsa gerek ünlü olmak hayatını feda etmekten farksız …çünkü kötü yanlarıda var medya başta

 9. Analiz gerçekten harika!Aslında onun G Dragon değil Jiyong olduğunu anlatıyor!Ama şunu söylemeliyim ki sonundaki işaret seninde açıkladığın gibi G ve Dnin birleşimi diye düşünmüştüm bende ama şu an bir dizi izliyorum ve orada oy kullanırken aynı bu işareti kullanıyolar oy kullanırken.Diziyi izlerken;”Oha bu Jiyog’un işareti değil mi?”diye düşündüm.Acaba klip biraz siyaset olaylarını felanda içine alıyor olabilir mi?

  • Öncelikle teşekkür ederim 🙂 Açıkçası bu oy meselesi hakkında bilgim yoktu ama klibin bu tür bir olayla ilgisi olduğunu sanmıyorum çünkü klip yeni çıktığında G ve D’nin açıkça gösterildiği buna benzer bir resim instagramda paylaşılmıştı ve GD o fotoğrafı beğenmişti. Muhtemelen klipte kullanılmasının amacı bu GD sembolünden kaynaklanıyor.

 10. Sen müthişsin. Bakış açın mükemmel. Gözlerim doldu, çok ciddiyim bu benim hayatımda gördüğüm en anlamlı klip. Crooked daha çok izlenmiş, daha çok sevilmiş olabilir. Albüm çıktığı andan itibaren bu şarkı her zaman benim favorim oldu. Emeğine sağlık.

 11. mrblar.. bigbang konusunda yeniyimm..haklarnda arastrma yaparken kesfettim sizi.. yazılarınızı hayranlıkla okudumm.. Klipleri cogu kez izledim ama boyle bi bakış açsndan hiç görmemiştimm… bunun için ayrca tebrik ediyorumm ve her klibin gercek bi hikayesi olması bni çok sasrtt..

 12. Allahım çok kötü oldum yaa.Ağlamamak için zor tuttum kendimi.Gidip onu o yalnızlıktan çekip çıkarmak istedim.Sende çok iyi gözlem ve yorum yapmışsın eline sağlık😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s